

Amb la present obra es tracta de proporcionar a l'opositor les eines necessàries per a afrontar amb èxit la part B de la prova. En la primera part hem tractat de fonamentar teòricament tant la programació com la unitat didàctica aprofundint en el seu concepte, característiques i elements més importants, en un intent de proporcionar unes sòlides bases a partir de les quals puguem abordar el treball pràctic i, al mateix temps, donar respostes adequades a les preguntes que ens pugui plantejar el Tribunal. La segona part està dedicada, en primer terme, a l'exposició d'una programació didàctica prenent com base el currículum d'Educació Infantil de Catalunya, així com al desenvolupament d'una unitat didàctica. La tercera part es dedica a l'actuació de l'opositor o opositora davant el Tribunal abordant-se tant el desenvolupament del tema com la defensa de la programació i l'exposició de la unitat didàctica.



I. LA PROGRAMACIÓ EDUCATIVA
1. Concepte i sentit de la Programació
2. Característiques de la Programació
3. Funcions de la Programació
4. Programació Didàctica i Programació dAula
5. Elements de la Programació
5.1. Per a què ensenyar? Els objectius
5.2. Què ensenyar? Els continguts
5.3. Com ensenyar? Metodologia, recursos, activitats
5.4. Què cal avaluar, quan i com?
5.5. Atenció a la diversitat
5.6. Després de la Programació (Imbernón, 1992)
6. COM ELABORAR LA PROGRAMACIÓ DIDÀCTICA
6.1. Tasques que cal realitzar en la Programació Didàctica
6.2. Model de disseny duna Programació Didàctica anual
7. COM ELABORAR LA UNITAT DIDÀCTICA
7.1. Conceptes i característiques
7.2. Elements de la unitat didàctica
7.3. Disseny de la Unitat Didàctica
II. PROGRAMACIÓ DIDÀCTICA DEDUCACIÓ INFANTIL
1. INTRODUCCIÓ
2. CONTEXTUALITZACIÓ
2.1. Característiques de la localitat
2.2. El barri
2.3 Característiques del centre
2.4. Grup dalumnes
3. FONAMENTACIÓ
3.1. Aspectes psicoevolutius del nen de 3 anys
3.2. Fonamentació de les àrees curriculars
4. OBJECTIUS
5. CONTINGUTS
5.1. Àrea de «Descobriment dun mateix i dels altres»
5.2. Àrea de «Descobriment de lentorn»
5.3. Àrea de «Comunicació i llenguatges»
6. ORGANITZACIÓ I RECURSOS METODOLÒGICS
6.1. Recursos metodològics generals
6.2. Col·laboració amb la família
6.3. Equipament i materials
6.4. Organització del temps
6.5. Organització de lespai
6.6. Estratègies per enriquir el llenguatge oral i per a laproximació a lexpressió escrita significativament i funcionalment
7. ÚS DE LES TECNOLOGIES DE LA INFORMACIÓ I COMUNICACIÓ
8. AVALUACIÓ DELS ALUMNES
9. DIVERSITAT DE NECESSITATS EDUCATIVES DE LALUMNAT
9.1. La diversitat en el grup
99
9.2. Resposta a lalumnat amb necessitats específiques de suport educatiu
10. EDUCACIÓ EN VALORS I DESENVOLUPAMENT DE LA INTEL·LIGÈNCIA EMOCIONAL
10.1. Desenvolupament de valors democràtics, cívics i ètics de la nostra societat
10.2. La diversitat cultural
10.3. Principi per a la igualtat de drets entre sexes
10.4. La sostenibilitat
10.5. Hàbits de consum i vida saludable
10.6. Utilització del temps doci
10.7. La intel·ligència emocional
11. UNITATS DIDÀCTIQUES
11.1. Relació de les Unitats Didàctiques que componen la Programació
11.2. Esquema de les Unitats Didàctiques
12. AVALUACIÓ DE LA PROGRAMACIÓ I DE LA NOSTRA TASCA DOC ENT
13. CONCLUSIÓ
III. UNITAT DIDÀCTICA NÚM. 12: «GORRES i BARRETS»
1. PRESENTACIÓ I JUSTIFICACIÓ
2. OBJECTIUS DIDÀCTICS
3. CONTINGUTS
4. ACTIVITATS
5. ORGANITZACIÓ I RECURSOS
6. ATENCIÓ A LA DIVERSITAT DE NECESSITATS EDUCATIVES DE LALUMNAT
7. AVALUACIÓ
IV. Actuació davant el tribunal
1. Estratègies en lexposició
2. Defensa de la Programació
3. Exposició de la Unitat Didàctica
4. El debat. Estratègies
5. VALORACIÓ DE LA PROVA
V. BIBLIOGRAFIA
Otros clientes que compraron Cos de Mestres. Educació Infantil. Programació Didàctica, también compraron:
Otros libros de Oposiciones para profesores: